سایت حاجت

پایگاه هدیه صلوات آنلاین
سایت حاجت

سایت حاجت

پایگاه هدیه صلوات آنلاین

بخش وبلاگ

۲۳ مطلب در خرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

متاسفانه بابت سهل انگاری بعضی ها، تلگرام همون بعضی ها هک میشه و هزار تا بدبختی براشون به وجود میاد. از اخاذی هک کننده بگیرید تا ... .

حالا سوالی که قراره بهش جواب بدیم اینه که از کجا بفهمیم تلگرام ما هک شده یا نه؟ به عبارتی آیا غیر از من کس دیگه ای از حساب تلگرامم داره استفاده  میکنه؟ در ادامه مطلب به این سوال جواب می دیم.

  • آقای مجازی

گاهی برای دیدن حکم مسأله ای که به رساله مرجعتون یا ... مراجعه می کنید، با اصطلاحات احتیاط واجب و احتیاط مستحب مواجه می شید که در این مطلب قراره درباره این دو اصطلاح توضیح بدم.

نکته: گاهی واجب یا مستحب بودنش ذکر نمی شه ولی راه شناختش را می گم بهتون.

در این دو نوع احتیاط، دو تفاوت وجود داره:

1) تفاوت در مقام شناخت {یعنی از کجا بفهمیم این احتیاط واجبه یا مستحب؟}

احتیاط مستحب، احتیاط همراه فتوا هست: اگر مجتهد در مسأله فتوا داده باشه و علاوه بر اون احتیاط هم کرده باشه، این احتیاطِ مستحب هست. مثال: «در غسل ارتماسی، اگر به نیّت غسل ارتماسی، به تدریج در آب فرو رود تمام تا بدن زیر آب قرار گیرد، غسل او صحیح است و احتیاط آن است که یک دفعه زیر آب رود»(1)
احتیاط واجب، احتیاط بدون فتوا هست: اگر مجتهد در مساله فتوا نداده باشه و ابتداءً احتیاط کرده باشه، این احتیاطِ واجب هست. مثال: «اگر نذر کند که به فقیر معینی صدقه بدهد، نمی تواند آن را به فقیر دیگری بدهد و اگر آن فقیر بمیرد، بنابر احتیاط باید به ورثه او بپردازد.»(2)

2) تفاوت در مقام عمل

در احتیاط مستحب مقلّد باید به همون احتیاط و یا فتوای همراه اون عمل کنه {مخیر هست بین این دو}، و نمیتونه که در اون مساله به مرجع دیگه ای رجوع کنه.
ولی در احتیاط واجب، مقلد میتونه یا به همون احتیاط عمل کنه، و یا در اون مساله به مجتهد اعلم بعد از مرجعش رجوع کنه و به فتوای او عمل کنه.

  • آقای مجازی

امروزه با گسترده تر شدن فضای ارتباطی، ابزار های بیشتری برای تبلیغ دین ها و گروه های مختلف فراهم شده و از طرفی کم و بیش خبر از فعالیت زیاد سایر ادیان و گروه ها در این فضا داریم. با توصیه های رهبری و نیازی که در این زمینه هست، لازمه که تعدادی {علی الخصوص طلبه ها} در این فضا برای تبلیغ مذهب تشیع قدم هایی بردارند. در این راه هم مثل راه های دیگه مسلماً نیاز به راهنما هست. کسی که در این زمینه تجربیاتی بدست آورده باشه و بتونه ما رو در این زمنیه راهنمایی کنه. یکی از این اشخاص آقای حسین سلیمانی هست که تجربه ده ساله اش را به علاوه آیات و احادیث و توصیه های رهبری در این زمینه را در کتاب "تبلیغ مجازی" در اختیار ما گذاشته است.

# نمونه مطالب : {بهترین جملاتش نیست ها ، مباحث قشنگش برای اینجا کمی طولانی بود}

1- وقتی هدف رساندن دین خدا باشد، وقتی هدف نشاندن محبت خدا و دین خدا در دل ها باشد، وقتی هدف نشر معارف الهی باشد... صاحب دین به شرط صلاح، برکت را روانه راه ما می کند و هر چه را که لازم است، در کوتاه ترین زمان ممکن به ما آموزش می دهد.

2- وقتی خدا را در نظر می گیریم و زمانی که حس معنوی داریم می نویسیم و حرف می زنیم، دیگر اینکه آیا این مطلب صد بازدید داشته است یا هزار بازدید، برایمان اصل نمی شود. ملاک پیش خدا چیز دیگر است. روز قیامت نمی گویند شما که در فضای مجازی مطالبتان بازدیدش زیاد بود، به بهشت بروید و شما که بازدیدتان کم بود، به جهنم!

3- کار دیگری که این جنابِ توهم تبلیغ می کند، این است که ما قبل از اینکه خودمان عامل به چیزی باشیم، تلاش می کنیم آن را تبلیغ کنیم.

4- اگر خودمان را مدیریت نکنیم، چیزی جز اتلاف وقت و عمر نخواهیم داشت. اول با عنوان تبلیغ وارد می شویم، اما بعد از مدتی می بینیم کارمان شده اتلاف وقت! بدون اینکه حواسمان باشد ساعت ها در زرق و برق اینترنت غرق هستیم. مثلاً وبلاگ داریم و ساعت ها غرق این می شویم که چه قالبی برای وبلاگمان زیباتر است، ساعت ها غرق آمار بازدید کنندگان می شویم و گاهی چند روز و چند هفته در اطراف همسایه های مجازی می چرخیم، بلکه چیزی دستگیرمان شود و دریغ از یک بالِ مرغِ مگس خوار!

  • آقای مجازی

از آنجایی که بر هر کسی که به درجه اجتهاد نرسیده و یا طریقه احتیاط را بلد نیست، واجب هست که از یک مجتهد جامع الشرایط تقلید کند(1)؛  با این حال هستند کسانی که تقلید نمی کنند {خودم یکیشون رو دیدم :|}. این مطلب تکلیف این دسته از آدم ها رو مشخص می کند.

اگر تا به حال بدون تقلید عمل کردید، در این سه صورت اعمال گذشته شما صحیح است و نیازی به اعاده ندارد:(2)

1) بفهمید که به وظیفه واقعی خود عمل کردید {منظور با حدس و غرور و... نیست ها}؛ مثلا بعداً مجتهد بشید و بفهمید کاری که کردید همون کاری بود که باید انجام می دادید.

2) عملی که انجام دادید با فتوای مرجعی که موظف بودید ازش تقلید کنید مطابقت کند.

3) عملی که انجام دادید با فتوای مرجعی که الان موظف هستید ازش تقلید کنید، مطابق باشد.

نکته(1): کسانی که تا به حال از کسی که اهلیّت فتوا دادن نداشته تقلید کردند، همانند کسانی هستن که تقلید نکردن.

نکته(2): کسانی که بدون اجازه مجتهد زنده بر تقلید از میّت باقی مونــده باشند، همـانند کسانی هستن که تقلید نکردن.

  • آقای مجازی

این روزها حرف هایی درباره خانم های چادری از زبان بعضی خانم های به اصطلاح خودشون مدرن، شنیدم که حسابی ناراحت شدم {شایدم کفری :|}. در هر صورت میخوام خطاب به چنین خانم هایی چند جمله ای رو {با احترام} بگم:

1) فکر کردید هر کس چادر نداره یعنی آزاده و هر کس چادر داره به اجبار داره؟ نخیر خانم؛ خانم های چادری هم میتونستن مثل شما باشن ولی به اختیار خودشون چادر رو انتخاب کردن.

2) فکر کردید آزادی یعنی این که هر کاری خواستید بتونید بکنید؟ پس اگر کسی اومد پدر بنده رو زد کشت نباید چیزی بهش بگم چون آزادیش رو از بین میبرم؟ :| خب این چه فرقی می کنه با بی حجابی شما که داره زندگی چندین جوون و خانواده رو خراب میکنه؟ یک نگاه به دور و ورتون بکنید که جامعه به خاطر امثال شما به چه گندی کشیده شده تا بفهمید چی میگم.

3) همانطور که سره کلاس درس نمی تونید فوتبال بازی کنید همانطور هم در جامعه ای که فرهنگ اسلامی داره نمی تونید بی حجاب بگردید. قوانین اجتماعی حتماً نباید مورد پسند شما باشن. حالا این اجتماع میتونه یک کلاس باشه، می تونه هم یک جامعه {مثل ایران} باشه.

4) فکر کردید با لوس بازی جلوی چند تا پسر یا ... خیلی مدرن شدید؟ {نکته شماره دو پایین رو حتماً بخونید}

5) به نظر شما حیا و عفت زنانه رو حفظ کردن یعنی امّل بودن و خود رو مایه لذت و بازیچه هوس بازها قرار دادن یعنی مدرن و فهمیده بودن؟

6) با یک نگاه به الگو ها می تونید ببینید که کدوم شخص به انسانیت نزدیک تره. الگوی خانم های چادری حضرت زهرا (ع) هست. الگوی شما کیه؟

7) بعضی ها هم که هی می گن کی گفته فقط چادر پوششه؟ در جواب باید بگم مانتو ای می تونه جای چادر رو بگیره که برآمدگی های بدن رو بپوشونه نه مانتو های ... ، و دست ها تا مچ و گردی صورت وقتی می تونن پوشیده نباشن که آرایشی نداشته باشن نه با ... . (لطفاً رجوع کنید به رساله مرجعتون تا مطمئن بشید)

8) با بعضی مذهبی نماها کاری ندارم ولی افراد مذهبی و عالم و چیز فهم اگر نصیحتی هم می کنن فقط می خوان بگن خواهر من این ره که تو می‌روی به ترکستان است.


نکته: مطمئناً به بعضی {اگر نگم همه} از نقد های من که این همه کوچیکم نمیتونید جواب بدید، پس چطور میخواید روز قیامت به سوال و نقد های خدا جواب بدید؟

نکته (2): من به هیچ وجه قصد توهین به همه خانم هایی که چادر ندارند رو نداشتم و ندارم و نخواهم داشت و معتقدم که بعضی خانم های بی چادر از بعضی با چادر ها خیلی فهمیده تر و بهترند. لطفاً خانم های مورد خطاب بنده رو درست تشخیص بدید.


آنقدر نبودنت به طول انجامید / دارند به انتظارمــــان می خندند
(اللهم عجل لولیک الفرج)

  • آقای مجازی
سایت حاجت

وقتی امام عاشقان غائب است
اطاعت از خامنه ای واجب است

نرم افزار هدیه صلوات آنلاین به امام زمان (عج)