سایت حاجت

پایگاه هدیه صلوات آنلاین

بخش وبلاگ

سایت حاجت

سایت حاجت

پایگاه هدیه صلوات آنلاین

بخش وبلاگ

یک سوال دارم: مومن به چه کسی گفته می شود؟ به کسی که به فکر قیامت هست، یا نیست؟ خب پس چرا وقتی به کسی که در حال غیبت است گفته می شود غیبت نکن، می گوید :«پس چیکار کنم؟»  {و در عین حال خودش را یکی از مومنین تمام عیار می داند!!!} مگر قبول ندارد غیبت نزد خداوند قبیح است؟ مگر قبول ندارد غیبت، خوردن گوشت برادر است؟(1) مگر عاقبتی که برای غیبت کنند و غیبت شنونده گفته شده را قبول ندارد که در جواب کسی که به او می گوید غیبت نکن، می گوید پس چه کار کنم؟ یا نه بعضی ها که برای خودشان توجیهاتی دیگر می آورند؛ مثلا می گویند: «خب جلوی خودش هم میگم!» یا می گویند «مگه دروغ میگم؟». خب اگر دروغ می گفتید که می شد تهمت.

البته بعضی های دیگه هم که از آن طرف بام افتاده اند، مثلا یکی که بیاید برای ازدواج از کسی تحقیق کند، بدی هایش را نمی گوید به این خیال که غیبت نکند در صورتی که هنوز نمی داند در یک جاهایی از جمله همین جا غیبت واجب هست.

نکته: با توجه به فتوای مراجع، مسائلی که انسان غالباً به آن ها نیاز دارد واجب است که یاد بگیرد.(2)

بعضی هایمان هنوز فرق غیبت و تهمت را نمی دانیم!! و بعضی هایمان هنوز آنقدر ایمان نداریم که از عاقبت غیبت بترسیم. فرق ما با کافر در چیست وقتی ما هم مثل او به قیامت بی اعتناییم؟

بعد می پرسند اگر ایمان درهای رحمت را به روی مومنین باز می کند، اگر در روایات این همه برای دین و ایمان فایده گفته شده است، پس چرا ما هیچ کدام را نمی بینیم؟!!

امیرالمومنین (ع) می فرماید: «ایمان عبارت است از اقرار به زبان، شناخت قلبی و عمل با اعضا و جوارح»(3). یعنی اگر هر سه را داشتیم می شویم مومن نه اگر فقط زباناً مومن بودیم. پس خیلی های ما اصلاً مومن حساب نمی شویم که دنبال اثراتش می گردیم.

خدایا ما را تا مومن نشدیم از دنیا مبر


# پاورقی ها:

(1): الحجرات، آیه 12

(2): رساله توضیح المسائل امام خمینی (ره)، مسأله {11} نکته: این یک آدرس را به عنوان نمونه ذکر کردیم.

(3): بحار الانوار، ج 69، ص 68

 • ۹۵/۰۴/۱۲
 • مدیر وبلاگ

نظرات (۴)

 • مجله ویترینو
 • ++
  پاسخ:
  ++
  عالی بود.
  پاسخ:
  ممنون ;)
 • علی رحمانی پور
 • خیلی عالی بود
  ممنون
  پاسخ:
  ممنون ;)
 • حدیث روزانه
 • اللهم ارزقنا ترک المعصیه
  پاسخ:
  الهی آمین
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">