سایت حاجت

پایگاه هدیه صلوات آنلاین

بخش وبلاگ

سایت حاجت

سایت حاجت

پایگاه هدیه صلوات آنلاین

بخش وبلاگ

+ پست مرتبط: خطاب به خانم های به اصطلاح مدرن

کتاب «احکام مُصَوَّر پوشش بانوان» به صورت نسبتاً جامع و قابل فهم احکام پوشش بانوان را طبق آخرین فتواهای هفت تن از مراجع (آیات عظام: خمینی، خامنه ای، مکارم، سیستانی، سبحانی، صافی، بهجت) به صورت مُصَوَّر بیان می کند.

ابتدا در مقدّمه کتاب به صورت روان توضیح داده می شود که چگونه زنان غربی که با توجّه به مستندات موجود دارای حجاب نسبتاً مناسبی بودند، به این وضع بی بند و باری درآمده اند؛ و همچنین بیان می شود که عواقب چنین پوششی در جامعه کنونی آمریکا چه بوده است. در ادامه نیز به بیان تفصیلی احکام پوشش بانوان چه در مقابل نامحرم و چه در هنگام نماز می پردازد.

شخصاً از هر خانمی که این مطلب را می خواند تقاضا دارم که حتماً این کتاب را تهیه کنید و به احکام بیان شده عمل کنید. چون عواقب و خسارت های پوشش نادرست بانوان در جامعه را کامل نمی دانید دلیل نمی شود که از رعایت این مسائل کوتاهی کنید. ای کاش خانم ها نتیجه این غفلتشان نسبت به حجاب را در جوان های جامعه می دیدند و درک می کردند. (اگر هم که به آخرت اعتقاد دارید، به طریق اولی باید رعایت کنید چون در غیر این صورت باید منتظر عواقب بسیار سختی باشید)

برای خرید اینترنتی این کتاب اینجا کلیک کنید

نمونه مطالب:

1- در صورتی که فرهنگ بی بندوباری و آزادی های نامشروع در بین افراد جامعه رواج داشته باشد و زنان و دختران آرایش کرده و بدحجاب در مجامع عمومی حضور یابند، کنترل غرایز جنسی و جلوگیری از انحرافات اجتماعی بسیار دشوار خواهد شد ... به همین جهت اسلام بر بانوان واجب می داند که حجاب را رعایت کنند و آرایش ها و زینت های خود را در معرض دید نامحرم قرار ندهند.

2- در اسلام چیزی به نام نامحرم و نامحرم تر وجود ندارد و اشخاص یا محرمند یا نامحرم و رابطه خویشاوندی سبب کم شدن نامحرمی نیست.

3- حضرت علی (ع) فرمود: همراه فاطمه (س) به حضور رسول خدا (ص) شرفیاب شدیم، در حالی که او به شدّت گریه می کرد. گفتم: پدر و مادرم به فدایت ! چه چیز چنین شما را گریان ساخته است؟! فرمود شبی که مرا به معراج بردند، زنانی از امّتم را در غذابی سخت و وضعی بد دیدم که از شدت غذابشان گریستم. فاطمه (س) عرض نمود: ای محبوب و روشنی چشم من! ما را از کار آنها با خبر ساز. حضرت فرمود: زنی که با مویش آویخته شده بود، در دنیا مویش را از نامحرم نمی پوشاند، زنی که با زبانش آویخته شده بود، همسرش را آزار می داد، آنکه گوشت بدن خود را می خورد، بدنش را برای دیگران آرایش می کرد و زنی که با قیچی گوشتش چیده می شد، کسی بود که خویشتن را بر مردان نامحرم عرضه می داشت. (وسائل الشیعه، ج20، ص213)

4- اگر کسی از گناه صغیره مانند: بدحجابی و رعایت نکردن پوشش شرعی، توبه نکند و تصمیم داشته باشد دوباره آن را تکرار کند، مرتکب گناه کبیره شده است؛ از این رو نباید تصور شود که بیرون گذاشتن چند تار مو یا آرایش و زینت در مقابل نامحرم گناهی است که خدای متعال آن را نادیده خواهد گرفت.

5- بانوان نباید بدون جوراب برای خرید – مثلاً – به نانوایی یا مغازه نزدیک منزل بروند یا اگر نامحرمی در خانه است، بی جوراب در مقابل او حاضر شوند، هر چند از فامیلِ نزدیک باشد.

6- پوشیدن جوراب های نازک یا طرح داری که پوست پا در آن نمایان است، در برابر نامحرم جایز نیست.

7- ملاک در حرمت آرایش، لذت بردن نامحرم نیست؛ و زن باید آرایش چهره خود را از نامحرم بپوشاند.

8- اگر خانمی ابروی خود را برداشته – در صورتی که مرجع تقلیدش پوشاندن آن را واجب می داند – باید با چادر روی ابرو را بپوشاند.

9- اگر آرایشگر بداند خانمی قصد دارد چهره آرایش شده خود را به نامحرم نشان دهد، تاتو و هر نوع آرایش کردنی مانند: گذاشتن ناخن مصنوعی و گریم صورت، برای او نیز حرام است.

10- اگر در جایی شک پیدا شود که چیزی از موارد زینت است یا نه، پوشاندن آن واجب نیست.

11- امام صادق (ع): روز قیامت زنی زیبا آورده می شود که به سبب زیبایی اش دچار گناه شده و می گوید: خدایا! تو مرا زیبا آفریدی و من گناه کردم. سپس حضرت مریم (ع) را آورده، می گویند: تو زیباتری یا ایشان؟ او را زیبا آفریدیم، ولی دچار گناه نشد. (کافی، ج8، ص 228)

12- در صورتی که لاک در ناخن های دست خانمی باشد و بدون برطرف کردن آن وضو بگیرد، وضو باطل است و در ناخن پا، چنانچه ناخن یکی از انگشتانِ پا لاک نداشته باشد و روی همان دست بکشد، وضو صحیح است.

13- گاهی پوشش برخی بانوان به جای اینکه آنان را از نگاه نامحرمان حفظ کند، به جهت تزیینات و جاذبه هایی که در دوخت، رنگ و مانند آن دارد، باعث جلب توجه نامحرم می شود و حال آنکه هدف از پوشش اسلامی کم شدن مفسده و نگاه آلوده مردان نامحرم به زنان و ایمن سازی اخلاقی و روانی جامعه است؛ بنابراین حتی اگر چادر هم به گونه ای تزیین شود که موجب جلب توجه نامحرم شود با پوشش اسلامی منافات دارد.

14- ملاک در پوشش بانوان آن است که علاوه بر پوشاندن سر و بدن، برجستگی های اندام آشکار نبوده و برانگیزنده شهوت نباشد.

15- پوشیدن لباس یا جوراب با رنگ های روشنی که باعث جلب توجه نامحرم و مفسده انگیز است، در برابر نامحرم حرام است.

16- اگر شخصی یکی از آشنایان یا اعضای خانواده اش را که حجاب شرعی را رعایت نمی کند، به مکانی (مانند پارک، اماکن عمومی یا مهمانی) ببرد که در معرض دید نامحرم قرار می گیرد، کار حرامی مرتکب شده است و گناهکار محسوب می شود.

17- هر چند بر اساس متون اسلامی، مقدار پوشش محارم – مانند برادر و خواهد – در منزل کم تر از مواقعی است که در مقابل نامحرم هستند، ولی این بدان معنا نیست که محارم با نگاه به هم به گناه نمی افتند (میل جنسی به یکدیگر پیدا نمی کنند) و می توانند به هر صورتی در برابر هم ظاهر شوند.

18- خانم ها باید مراقب باشند که مرتب کردن چادر یا روسری در مقابل نامحرم اگر باعث پیدا شدن موی آنها یا به گناه افتادن نامحرم و برانگیختن شهوت گردد، حرام است و باید برای این کار مکانی را که در معرض دید نامحرم نیست، انتخاب کند.

19-  بانوان فقط در موارد زیر می توانند به پزشک مرد مراجعه نمایند: «1. پزشک زن در دسترس نباشد؛ 2. پیدا کردن پزشک زن مشقّت داشته باشد؛ 3. مهارت پزشک مرد به طور قابل توجّهی بیشتر باشد.»

20- و...

نمونه صفحات: {برای دیدن هر عکس با سایز بزرگ، بر روی آن کلیک کنید}

فهرست کتاب:

 

 • ۹۶/۱۰/۱۴
 • مدیر وبلاگ

معرفی کتاب

نظرات (۱)

 • سارا سماواتی منفرد
 • کامل و روان هست
  ممنون از معرفی ...
  پاسخ:
  خواهش میکنم، وظیفه بود. 
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">